Programme

Check the festival programme and timetable below!
And read more about the artists and theme areas through the links.

Or download the timetable to your mobile or to be printed along to the festival:
Saturday timetable (PDF) >>
Sunday timetable (PDF) >>

PLEASE NOTE! Tropical Splash music programme will be moved to Stadin Panimo. The Dance Ping Pong Tournament is unfortunately cancelled, next time!

Saturday, Sept. 9th 2017
15 – 02 hs | Gates open at 15 hs

Elephant Stage
16:45 Maria Gasolina
18:30 Nicole Willis & Banda Palomita
20:30 Omar (UK)
Hosted by Bunuel & Njassa

Funky Submarine (Tiivistämö)
17:45 Tre-Funk III
19:45 Es-Ow & The Ridial Band (SEN/CMR/COG/ESP/FIN)
22:00 Aleh Ferreira & Brazilian Locomotiva (BRA/FIN)
00:00 Lexsoul Dancemachine (EST)
Estonian Funk Embassy DJ´s (EST)

Wall of Sound (Lämpö)
Explore area programme >>
15:00 Mr. Krabbz
16:00 Selekta Root
17:00 Kupla
18:00 Tree of Dub
19:00 Super Janne
20:00 Poorman Dub Sound
21:30 Ivah Sound
23:30 Ackboo ft. Ras Hassen Ti (FRA)

Basso Terrace
(Lämpö terrace)

Explore area programme >>
15:00 Ras Kurmas & Fyah I
16:00 Healing of The Nation Sound System
18:00 DJ Focus (Flow Mo Sounds)
22:00 Autuas
22:45 Selecta Andor
23:45 Trey
00:30 Helsinki Jungle Mafia

Tropical Splash
–> Stadin Panimo

15-18 hs: Dance Ping Pong Tournament, DJ Funky Ville

18:00 DJ Pirata Boing
19:00 DJ Luciana Rios
20:00 DJ Kuosi K (Step’in Sound)
21:00 DJ Jokakeli
22:00 DJ Nappy G (USA)
23:00 DJ Hugo Mendez (Sofrito, UK)

Funky Family Zone
16:00 Hoippu Orkesteri
18:00 BaranBand (IRN/FIN)
20:00 Circus Johku
21:30 Aarnikotkat

15-22 hs: Manic Pixie Dream Horse Show, Maija Kivi

Sirkus Magenta
17-19 Pop-up performances around the areas (Sirkus Magenta)

3D Shadow Club
Read more > >
17:00 Timo Tuhkanen: Experience (7,5 hours artwork)
18:00 Riika Theresa Innanen, performance
21:30 Timo Tuhkanen: Experience
23:00 Riika Theresa Innanen, performance
23:30 Timo Tuhkanen: Experience

Backyard Bayou
Space Hybris (performance)
by Kati Köykkä
Showtimes 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:30, 22:30

Feel Good Garden
Explore area programme >>
15:00 Opening ceremony
15:15 Taru of Hearts (love poems)
15:30 Simon Yearwood
(Open floor dance)
16:30 DJ Illuvial
17:30 Funky Yoga (Mila Laine)
18:00 Zoltán Lakner LIVE
18:45 Juicy Naurujooga (Henna Länsipää www)
19:45 Maisa Tikka & Keiju (Keijo Koskenharju) LIVE
20:45 Aliisa Aurora LIVE
22:00 Mysterose Garden LIVE
23:00 Ultimate chillout

Unity Haven (Studio Magito)
Balkan Fever Oriental Sound System 19 – 01:30 hs
DJ Borzin, DJ Arabellum & Vladimir Kekez (percussions)

22:30 Yilan Kabilesi / American Cabaret Belly Dance Troupe
Arabellum / Oriental burlesque
23:30 Yilan Kabilesi / Duo Tiitta & Sanna
Yilan Kabilesi / Solo Marion

Sunday, Sept. 10th 2017
11 – 19 hs

Funky Family Zone
12:30 Afro music workshop for kids (Menard Mponda)
13:30 Pomppulinnan Kreivi
15:00 Circus Johku
15:30 Ndioba (SEN)
17:30 The Funky Sound Foundation

12-19 hs: Manic Pixie Dream Horse Show (Maija Kivi)

Funky Submarine (Tiivistämö)
13:30 Walde Arthur
14.15 TBR
14:45 Breakdance workshop (DJ Focus / Flow Mo Sounds)
15:30 Satu
16:15 Hassan Maikal
16:45 Breakdance workshop (DJ Focus / Flow Mo Sounds)
17:30 Bentality
18:15 MC Koo

Wall of Sound (Lämpö)
Explore area programme >>
11-16 hs: Reggae Brunch

11:00 JahtafarI
13:00 Salamari Sound
15:00 Ivah Sound

Basso Terrace
(Lämpö terrace)

Explore area programme >>
12:00 Ras Kurmas
13:00 Fyah I
14:00 Trey
15:00 Mr. Krabbz
16:30 Decim8
18:30 Trey

Feel Good Garden
Read more >>
13:00 Acro Yoga jam session (Circus Johku)
15:00 Julia Adal
15:30 Yoga for Families (Veera Koivaara)
16:20 Dog Dance Show (Nadja Böckerman & Flow)
17:00 Capoeira Roda
18:00 DJ Funky Ville
18:50 Closing ceremony

3D Shadow Club
Read more > >
15-18 hs: Open stage

Tropical Splash
–> Stadin Panimo

13:00 DJ Santos
14:30 DJ Janski
16:00 DJ Klaus Wing
17:30 DJ The Last

Unity Haven (Studio Magito)
12-19 hs: Start Up Refugees presents Baghdad Barbers
Get a new haircut on site!

Saturday, Sept. 9th

Omar

 

Nicole Willis &
Banda Palomita

 

 

Aleh Ferreira &
Brazilian Locomotiva

 

Ackboo ft. Ras Hassen Ti

Super Janne

Lexsoul Dancemachine

Tre-Funk III

DJ Hugo Mendez

Aarnikotkat

Maria Gasolina

BaranBand

 

 

Es-Ow and
The Ridial Band

 

Balkan Fever Oriental Sound System

Maisa Tikka

Mysterose Garden

 

Manic Pixie Dream
Horse Show

 

Sunday, Sept. 10th

Hassan Maikal

Satu

 

Manic Pixie Dream
Horse Show