Program

Nedan hittar du festivalens program och tidsschema. Du kan bekanta dig med artisterna genom länkarna!

Download / print timetable (FI/EN):
Lördag 9.9. Saturday timetable (PDF) >>
Söndag 10.9. Sunday timetable (PDF) >>

OBS! Tropical Splash musikprogram flyttas till Stadin Panimo. Dance Ping Pong turneringen är tyvärr avbruten.

Lordag 9.9.2017
kl 15 – 02 | Gates öppna vid kl 15

Elephant Stage
16:45 Maria Gasolina
18:30 Nicole Willis & Banda Palomita
20:30 Omar (UK)
Hosted by Bunuel & Njassa

Funky Submarine (Tiivistämö)
17:45 Tre-Funk III
19:45 Es-Ow & The Ridial Band (SEN/CMR/COG/ESP/FIN)
22:00 Aleh Ferreira & Brazilian Locomotiva (BRA/FIN)
00:00 Lexsoul Dancemachine (EST)
Estonian Funk Embassy DJ´s (EST)

Wall of Sound (Lämpö)
Läs mer > >
15:00 Mr. Krabbz
16:00 Selekta Root
17:00 Kupla
18:00 Tree of Dub
19:00 Super Janne
20:00 Poorman Dub Sound
21:30 Ivah Sound
23:30 Ackboo ft. Ras Hassen Ti (FRA)

Basso Terrace
(Lämpö terrass)

15:00 Ras Kurmas & Fyah I
16:00 Healing of The Nation Sound System
18:00 DJ Focus (Flow Mo Sounds)
22:00 Autuas
22:45 Selecta Andor
23:45 Trey
00:30 Helsinki Jungle Mafia

Tropical Splash
–> Stadin Panimo

kl 15-18: Dans Ping Pong turnering, DJ Funky Ville

18:00 DJ Pirata Boing
19:00 DJ Luciana Rios
20:00 DJ Kuosi K (Step’in Sound)
21:00 DJ Jokakeli
22:00 DJ Nappy G (USA)
23:00 DJ Hugo Mendez (Sofrito, UK)

Funky Family Zone
16:00 Hoippu Orkesteri
18:00 BaranBand (IRN/FIN)
20:00 Circus Johku
21:30 Aarnikotkat

kl 15-22: Manic Pixie Dream Horse Show, Maija Kivi

Sirkus Magenta
17-19 Popup-uppträdanden av Sirkus Magenta runt områdena

3D Shadow Club
Läs mer > >
17:00 Timo Tuhkanen: Experience (7,5 hours artwork)
18:00 Riika Theresa Innanen, performance
21:30 Timo Tuhkanen: Experience
23:00 Riika Theresa Innanen, performance
23:30 Timo Tuhkanen: Experience

Backyard Bayou
Space Hybris
performance av Kati Köykkä
Showtimes 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:30, 22:30

Feel Good Garden
Läs mer >>
15:00 Invigningen (ceremoni)
15:15 Taru of Hearts (kärleksdikter)
15:30 Simon Yearwood
(Open floor dance)
16:30 DJ Illuvial
17:30 Funky Yoga (Mila Laine)
18:00 Zoltán Lakner LIVE
18:45 Juicy Skrattyoga(Henna Länsipää)
19:45 Maisa Tikka & Keiju (Keijo Koskenharju) LIVE
20:45 Aliisa Aurora LIVE
22:00 Mysterose Garden LIVE
23:00 Ultimate chillout

Unity Haven (Studio Magito)
Balkan Fever Oriental Sound System kl 19 – 01:30
DJ Borzin, DJ Arabellum & Vladimir Kekez (slagverk)

22:30 Yilan Kabilesi / American Cabaret Belly Dance Troupe
Arabellum / Oriental burlesque
23:30 Yilan Kabilesi / Duo Tiitta & Sanna
Yilan Kabilesi / Solo Marion

Söndag 10.9.2017
kl 11 – 19

Funky Family Zone
12:30 Afro musicverkstad för barn (Menard Mponda)
13:30 Pomppulinnan Kreivi
15:00 Circus Johku
15:30 Ndioba (SEN)
17:30 The Funky Sound Foundation

kl 12-19: Manic Pixie Dream Horse Show (Maija Kivi)

Funky Submarine (Tiivistämö)
13:30 Walde Arthur
14.15 TBR
14:45 Breakdance verkstad (DJ Focus / Flow Mo Sounds)
15:30 Satu
16:15 Hassan Maikal
16:45 Breakdance verkstad (DJ Focus / Flow Mo Sounds)
17:30 Bentality
18:15 MC Koo

Wall of Sound (Lämpö)
Läs mer > >
kl 11-16: Reggae Brunch

11:00 JahtafarI
13:00 Salamari Sound
15:00 Ivah Sound

Basso Terrace
(Lämpö terrass)

12:00 Ras Kurmas
13:00 Fyah I
14:00 Trey
15:00 Mr. Krabbz
16:30 Decim8
18:30 Trey

Feel Good Garden
Läs mer >>
13:00 Acro Yoga jam session (Circus Johku)
15:00 Julia Adal
15:30 Yoga för familjer (Veera Koivaara)
16:20 Hunddansshow (Nadja Böckerman & Flow)
17:00 Capoeira Roda
18:00 DJ Funky Ville
18:50 Avslutningsceremoni

3D Shadow Club
Läs mer > >
kl 15-18: Open stage

Tropical Splash
–> Stadin Panimo

13:00 DJ Santos
14:30 DJ Janski
16:00 DJ Klaus Wing
17:30 DJ The Last

Unity Haven (Studio Magito)
kl 12-19 Start Up Refugees presents Bagdad Barbers
Ta en ny frisyr på plats!